Afrimma Awards 2016 Full Winners List

afrimma-405x240

The African Diaspora music grants Afrimma was hung on the fifteenth October 2016 in Dallas, Texas. Phyno, Olamide, Flavor, Harrysong, Tekno and music video chief Patrick Elis every single won honor in their classifications. The greatest washout of the night was Tiwa Savage who missed out in all classes she was assigned.

Take a look at the comprehensive list of winners.

Best Male West Africa

Wizkid – Nigeria
Bisa Kdei – Ghana
Serge Beynaud – Ivory Coast
Olamide – Nigeria (Winner)
Flavour – Nigeria
Carlou D – Senegal
Davido – Nigeria
Sarkodie – Ghana

Best Male North Africa

Amr Diab – Egypt (Winner)
Tamer Hosny – Egypt
Chawki – Morocco
Mohammed Hamaki – Egypt
Douzi – Morocco
Saad Lamjareed – Morocco
Khaled – Algeria
Saber Rebai – Tunisia

Best Female West Africa

Tiwa Savage – Nigeria
Yemi Alade – Nigeria
Efya – Ghana (Winner)
Vivian Chidid – Senegal
Mz Vee – Ghana
Dobet Gnahore – Ivory Coast
Adiouza – Senegal
Almok – Togo

Best Female North Africa

Samira Said – Morrocco
Ibtissam Tiskat – Morocco (Winner)
Angham – Egypt
Sandy – Egypt
Amal Maher – Egypt
Latifa – Tunisia
Amani Swissi – Tunisia
Jannat Mahid – Morocco

Best Male East Africa

Diamond Platnumz – Tanzania (Winner)
Eddy Kenzo – Uganda
Jacky Gosee – Ethiopia
Ali Kiba – Tanzania
Bebe Cool – Uganda
Sauti Sol – Kenya
Dynamq – South Sudan
Jose Chameleon – Uganda

Best Female East Africa

Victoria Kimani – Kenya
Vanessa Mdee – Tanzania
Ester Aweke – Ethiopia
Tsedenia Gebremarkos – Ethiopia
Linah – Tanzania
Knowles Butera – Rwanda
Sheebah Karungi – Uganda
Akothee – Kenya (Winner)

Best Male Central Africa

Fally Ipupa – Congo
Magasco – Cameroon
Ferre Golla – DRC
C4 Pedro – Angola (Winner)
Stanley Enow – Cameroon
Franko – Cameroon
Fabregas – Republic of Congo
Kyaku Kadaff –Angola

Best Female Central Africa

Anna Joyce – Angola
Laurette La Perle – Congo
Betty Akna – Equitorial Guinea
Charlotte Dipanda – Cameroon
Chikune – Namibia
Daphne – Cameroon (Winner)
Rennis – Cameroon
Arielle T – Gabon

Best Male Southern Africa

AKA – South Africa (Winner)
Black Coffee – South Africa
The Dogg – Namibia
Vee Mampeezy – Botswana
Dj Bongz – South Africa
Emtee – South Africa
Roberto – Zambia
Cassper Nyovest – South Africa

Best Female Southern Africa

Zonke – South Africa
Miss Lira – South Africa
Ice Queen Cleo – Zambia
Lizha James – Mozambique
Pah Chihera – Zimbabwe
Nnunu Ramo Gotsy – Botswana
Busiswa – South Africa
Chikune – Namibia (Winner)

Best African Group

Sauti Sol – Kenya (Winner)
Radio & Weasel – Uganda
Os Moikanos – Angola
Bracket – Nigeria
Mi Casa – South Africa
R2Bees – Ghana
Bana C4 – Congo
Yamoto Band – Tanzania

Crossing Boundaries With Music Award

C4 Pedro – Angola
Wizkid – Nigeria (Winner)
Maitre Gims – Congo
Tinie Tempah – Nigeria
MHD – Senegal
Ayo Jay – Nigeria
STL – Kenya
Rotimi – Nigeria

Best African DJ USA

Dj Tunes – Nigeria
Dj Amin – Ethiopia
Dozzy Ross – Nigeria
Dj Deemoney – Nigeria (Winner)
Dj Akua – Ghana
Dj Silent Killer – Caribbeans
Dj Fully Focus -Kenya
Dj Rell – Sierra Leone

AFRIMMA Video of The Year

Flavour – Champion
Emma Nyra ft Patoranking – For My Matter (Remix)
Sauti Sol ft Ali Kiba – Unconditional Bae
Bisa Kdei – Brother Brother (Winner)
Akothee ft Diamond – My Sweet Love
Stanley Enow ft AKA and Locko – Bounce
Phyno ft Olamide – Fada Fada
Korede Bello ft Tiwa Savage – Romantic

Best Gospel

Frank Edwards – Nigeria
Uche Agu – Nigeria
Willy Paul – Kenya (Winner)
SP Koffi Sarpong – Ghana
Icha Kavons – Congo
Ntokozo Mbambo – South Africa
Sinach – Nigeria
Sonnie Badu – Ghana

Best Newcomer

Adekunle Gold – Nigeria
Reekado Banks – Nigeria
Harmonize – Tanzania (Winner)
Falz – Nigeria
Locko – Cameroon
Nathi – South Africa
Kofi Kinaata – Ghana
Humblesmith – Nigeria

Best Video Director

Justin Campos – South Africa
Godfather – South Africa
Clarence Peters – Nigeria
Patrick Elis – Nigeria (Winner)
Mysta Adrenalyne – Cameroon
Enos Olik – Kenya
Phamous Films – Ghana
Savy Filmz – Uganda

Music Producer of The Year

Young John – Nigeria
Masterkraft – Nigeria (Winner)
Dr Fizol – Uganda
Kaywa – Ghana
Visita – Kenya
Tweezy – South Africa
Tud Thomas – Tanzania
Dj Coublon – Nigeria

Best African Dancer

Kaffy Dancequeen – Nigeria
Ezinne CEO – Nigeria
Brenda Derry – Cameroon (Winner)
Sherrie Silver – Rwanda
La Petite Zota – Ivory Coast
Eddy Wizzy – Uganda
Moses Iyobo – Tanzania
Roxy Roberts

Best Rap Act

Phyno – Nigeria (Winner)
Olamide – Nigeria
Aka – South Africa
Sarkodie – Ghana
Cassper Nyovest – South Africa
King Kaka Sungura – Kenya
Octopizzo – Kenya
Prodigio – Angola

Best Collaboration

Reggae Blues – Harrysong , Kcee , Iyanya, Olamide and Orezi (Winner)
Finally by MasterKraft , Flavour and Sarkodie
Mr. Eazi ft Efya – Skin Tight – Ghana
Diamond Platnumz ft Aka – Make Me Sing
Wizkid X Dj Maphorisa – Soweto Baby
Kiff No Beat ft Dj Arafat – Approchez Regardez
Lil Kesh ft Patoranking – Is it Because I Love You
J Martins ft Yousosour Ndour – Time is Now

Song of The Year

Sauti Sol ft Ali Kiba – Unconditional Bae
Franko – Coller La Petite
Reggae Blues – Kcee, Harrysong, Orezi, Iyanya and Olamide
Bisa Kdei – Mansa
Tekno – Duro (Winner)
Kiss Daniel – Mama
Phyno ft Olamide – Fada Fada
Diamond Platnumz ft Aka – Make Me Sing

Artist of The Year

Flavour – Nigeria (Winner)
Diamond Platnumz – Tanzania
Sarkodie – Ghana
Wizkid – Nigeria
Aka – South Africa
Tiwa Savage – Nigeria
Sauti Sol – Kenya
C4 Pedro – Angola

Dancehall Act of the Year

Timaya – Nigeria
Stonebwoy – Ghana
Buffola Soldier – Zimbabwe
Burna Boy – Nigeria
Mc Norman Ganja -Uganda
Samini – Ghana
Patoranking – Nigeria
Shatta Wale – Ghana (Winner)

AFRIMMA Caribbean Artist of The Year

Morgan Heritage
Alaine
Machel Montano – (Winner)
Sean Paul
Konshens
Busy Signal
Tarrus Riley
Olatunji

 

Drop Comment

comments